Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

30 Lipca wspominamy

30 Lipca wspominamy:

 W Rawennie św. Piotra Chryzologa, doktora Kościoła. Pod jego rządami Rawenna zaczęła zyskiwać na znaczeniu, a nastę­pnie przewodniczyć całej prowincji. Wzrastała też sława samego biskupa jako dyplomaty i budowniczego. Przede wszystkim zyski­wał sobie wzięcie jako kaznodzieja i stąd właśnie przydomek, któ­ry mu nadano. Mówił przystępnie i praktycznie, choć nie bez pe­wnej oryginalności i głębi. Zmarł w r. 450. Jego kazania około r. 715 zebrał biskup Feliks, stąd tworzą one tzw. Collectio Feliciana. Doktorem Kościoła ogłosił Piotra Benedykt XIH (1729). Przez długi czas wspominano go 4 grudnia.

 W Cezarei Kapadockiej św. Julitty, męczennicy. Była wdową, którą pewien dostojnik postanowił ograbić. Gdy odwołała się do sędziego, oskarżono ją o to, że jest chrześcijanką. Zginęła na stosie, prawdopodobnie wkrótce po wydaniu w r. 303 edyktu prześladowczego.

 W Padwie bł. Leopolda z Castenuovo, kapucyna. Był Dalmatyńczykiem i przed wstąpieniem znany był jako Bodgan Mandic. Przebywał w rozmaitych klasztorach prowincji weneckiej, wszędzie ceniony jako spowiednik i kierownik dusz. Zmarł w r. 1942. Beatyfikował go w r. 1976 Paweł VI.

29 Lipca wspominamy:

29 Lipca wspominamy:

 Wspomnienie św. Marty, siostry Marii i Łazarza, rodzeń­stwa, które Pan darzył przyjaźnią. Krzątała się energicznie, by przyjąć Go jak najlepiej; otrzymała wówczas serdeczną wymówkę i naukę o „najlepszej cząstce". Potem wyraziła Mistrzowi swą bez­graniczną ufność oraz spontaniczną wiarę w zmartwychwstanie. Po raz trzeci pojawiła się w Ewangelii, gdy w Betanii odbywała się uczta dla umiłowanego Pana. Nic więcej o jej losach nie wie­my. Synaksaria greckie wspomniały ją kilka razy, m. in. razem z siostrą jako myrophores, tzn. przynoszące wonności. Natomiast na Zachodzie uważano ją za siostrę Marii Magdaleny i wprzągnięto do cyklu legend prowansalskich. Wystarczają nam przecież rela­cje Ewangelii i w nawiązaniu do nich przemawia nam do prze­konania patronat, jaki pobożność przyznała jej nad gospodyniami domowymi i hotelarzami.

 W Troyes, we Francji, Św. Lupusa, biskupa. Był jednym z reprezentantów episkopatu, o którym powiedziano, że tworzyli go „inżynierowie cywilizacji". Razem ze św. Germanem z Auxerre jeździł do Wielkiej Brytanii dla zażegnania niebezpieczeństwa pelagianizmu. W czasie najazdu Attyli był zakładnikiem. Zmarł oko­ło r. 478.

 W Trondheim, w Norwegii, św. Olafa, króla. Syn Haralda, zginął w r. 1030 w bitwie pod Stilestad i od razu otoczony został czcią wiernych. Rychło też zaczęto uważać go za męczennika, a na­stępnie za patrona całego kraju. Posiadamy wczesne opowieści o jego czynach i cnotach.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.04