Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

Kanonizacja bł. Jana Pawła II

W Niedzielę Miłosierdzia będziemy przeżywać wielką chwilę kanonizacji bł. Jana Pawła II. Przygotowujemy się do tego wydarzenia i pragniemy dziękować Bogu za naszego Wielkiego Rodaka. W przeddzień kanonizacji 26 kwietnia w sobotę, zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę i czuwanie podczas apelu o godz. 21:00. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec lub lampionów, aby zabrać ze sobą do domów światło - iskrę miłosierdzia, które dotarło do nas sanktuarium Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik. To światło będzie nam towarzyszyć w naszych domach w czasie uroczystości kanonizacyjnych.

25 kwietnia wspominamy

25 kwietnia wspominamy:

Świąteczne wspomnienie św. Marka, ewangelisty. W księ­gach Nowego Testamentu występuje także pod imieniem Jan, a Dzieje mówią o nim: „Jan zwany Markiem”. Był synem Marii, właścicielki jakiejś jerozolimskiej posesji, może samego wieczerni­ka. Była zaprzyjaźniona ze św. Piotrem, który zwał Marka później „swoim synem”. Pracę apostolską rozpoczął z Barnabą i Pawłem, ale w czasie pierwszej podróży misyjnej odłączył się od nich w Pam- filii. Doszło prawdopodobnie do jakiegoś nieporozumienia któ­re echo swe znalazło w czasie podróży następnej. Odnajdujemy później Marka w Rzymie, a św. Paweł wspomina o nim w kontek­ście bardziej przyjaznym. Towarzyszył następnie Piotrowi i by! już wówczas szeroko znany w środowiskach chrześcijańskich. Co robił po śmierci apostołów, nie wiemy, bo tradycja nic nam w tym względzie jednolitego nie przekazała. Mówią, że poniósł męczeń­stwo za Trajana, ale Hieronim nic o tym nie wie. Jego ewangelia jest wiernym echem katechezy Piotra i w tym znaczeniu Papiasz nazwał go Piotrowym tłumaczem. Wspomnienie Marka obchodzo­no w terminach różnorodnych. Na Zachodzie jego dzień skojarzył się z procesją błagalną, która gdzieniegdzie przetrwała u nas do dziś dnia.

W Lyonie św. Rustyka, biskupa. Wedle Ennodiusza on to przyjął Epifaniusza z Pawii, gdy ten przybył do Galii. Zresztą wie­le o nim nie wiemy. Zmarł w r. 501.

W Lobbes, niedaleko Tournai, w Belgii, św. Hermina. Był jednym z tych opatów, którzy w tych czasach obdarzani byli sakrą biskupią. Zmarł w r. 737.

24 kwietnia wspominamy

24 kwietnia wspominamy:

W Chur, w Szwajcarii, św. Fidelisa z Sigmaringen, ka­pucyna. Był synem burmistrza w szwabskim miasteczku nad Du­najem. Studia uwieńczył doktoratami filozofii i obojga praw. Po­tem podróżował po Włoszech, Francji i Hiszpanii, będąc zarazem preceptorem synów arystokracji szwabskiej. Został następnie syn­dykiem i radcą prawnym w alzackim Ensisheim, ale rychło zraził się do obyczajów panujących wśród palestry. W r. 1612 przyjął święcenia kapłańskie i zaraz po odprawieniu mszy prymicyjnej przywdział habit kapucyński. Przez jakiś czas studiował teologię, potem zaczął pracę wśród protestantów. W Rheinfeld, Feldkirchu

Fryburgu był gwardianem. W r. 1621 rozpoczął pracę w Recji. W jej ramach w rok później przybył do Seewis i tam to po wy­głoszeniu kazania został przez miejscowych fanatycznych kalwi­nów powalony, a następnie na łączce przylegającej do kościoła za­bity. Ciało złożono w katedrze w Chur. Kanonizowano go w r. 1746.

Na wyspie łona (Hy), u brzegów Szkocji, św. Egberta, biskupa. Uwikłany w spory między zwolennikami liturgii celtyc­kiej a tymi, co ją romanizowali, święty jaśniał pokorą i prostotą, właściwą wielu ówczesnym mnichom irlandzkim. Sławi go za to Bada, ale mimo wzmianek u tego dobrze poinformowanego histo­ryka, wiele o Egbercie nie wiemy. Zmarł w samą Wielkanoc 729 r.

W Angers, we Francji, św. Marii Pelletier. Mając 19 lat wstąpiła do zgromadzenia, które założył św. Jan Eudes. Nieco póź­niej wyodrębniła się z niego gałąź, którą popularnie zwano magda­lenkami, ponieważ rekrutowała się częściowo z dziewcząt nawróco­nych po życiu mało przykładnym. Potem założyła w Angers zgro­madzenie pod wezwaniem Dobrego Pasterza. Zmarła w r. 1868. Kanonizował ją w r. 1940 Pius XII.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

05-01-2014 09:23
Bóg się narodził

31-03-2013 06:53
Chrystus zmartwychwstał!
Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.02