Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

31 sierpnia wspominamy

31 sierpnia wspominamy:

We Frygii, w Azji Mniejszej, św. Paulina, biskupa Tre-wiru. Pisali o nim z pochwałami święci Hilary z Arles oraz Ata­nazy Aleksandryjski. Podobnie jak oni był mężnym obrońcą prawowierności w obliczu niebezpieczeństwa ariańskiego. Szczególnie energicznie bronił wyznania nicejskiego na synodzie w Arles. Ska­zany przez cesarza Konstansa na wygnanie, przenoszony był z kra­ju do kraju. Znękany tymi przeżyciami, zmarł w r. 358.

W Lindisfarne, w Anglii, św. Aidana, biskupa i opata. Był mnichem w Hy, gdy św. Oswald zwrócił się do opactwa o przy­słanie misjonarzy. Konsekrowany na biskupa, wzorowo współpra­cował z królem i związał się z nim więzami przyjaźni. Był też inicjatorem życia zakonnego w królestwie Nortumbrii. Zmarł w r. 651. Piękne świadectwo wystawi mu później Beda Wielebny.

Pod Barceloną św. Rajmunda Nonnata. Miał być razem ze św. Piotrem Nolasco założycielem zakonu dla wykupu niewol­ników, nazywanego gdzieniegdzie mercederiuszami. Niestety po­czątki tej instytucji osnute są nieprzeniknioną mgłą zapomnienia, a oficjalna wersja, która utrzymywała się poprzez wieki, okazała się wspartą o falsyfikaty. Rajmund zmarł w r. 1240, ponoć jako kardynał. Do spisu świętych wprowadzono go w r. 1657.

30 sierpnia wspominamy

30 sierpnia wspominamy:

W Rzymie świętych Feliksa i Adaukta, męczenników. Mówił o nich papież Damazy. Pochowano ich przy drodze do Ostii. Wydaje się, że byli braćmi, a śmierć ponieśli w czasie prześlado­wania za cesarza Dioklecjana. O szerokim zasięgu ich czci w średniowieczu świadczy m. in. rotunda wawelska, której we­zwanie męczenników nadano w r. 1340.

W Londynie św. Małgorzaty Ward, męczennicy. Była w stolicy służącą. W r. 1588 pomagała w ucieczce z więzienia pewnemu kapłanowi, ale ten złamał sobie nieszczęśliwie ramię i nogę, na skutek czego sprawa wyszła na jaw. Małgorzatę aresz­towano. Nie ujawniła wówczas, gdzie ukrywa się kapłan, a na wezwanie, by zwróciła się o łaskę do królowej i zaczęła uczęszczać do anglikańskiego kościoła, odpowiedziała, że przeciw królowej w niczym nie uchybiła, a uczęszczanie do obcego kościoła by­łoby sprzeczne z jej sumieniem. Męczennicę kanonizował w r. 1970 Paweł VI.

W Saluzzo, w północnych Włoszech, bł. Jana Juwenala Ancina, biskupa. Był jednym z pierwszych członków założonego przez św. Filipa Neri oratorium. Stał się także przyjacielem św. Franciszka Salezego, którego humanistyczne upodobania podzielał. W r. 1602 mianowano go biskupem, ale administrowanie diecezją najwyraźniej mu nie odpowiadało. Żałował m. in. posług, jakie mógł oddawać w konfesjonale. Znany był także jako kaznodzieja. Cezary Baroniusz posunął się do tego, że nazwał go drugim Chry­zostomem. Zmarł w r. 1604, otruty przez zakonnika, którego ma­chinacje przeciw wspólnocie odkrył. Beatyfikował go w r. 1888 Leon XXII.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.06