Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

Pielgrzymki

PIELGRZYMKI

 Z Franciszkańskim Biurem Turystyczno-Pielgrzymkowym organizujemy

Pielgrzymkę do

  ZIEMI ŚW. – ŚLADAMI CHRYSTUSA

22.02 – 1.03.2015 (8 dni, samolot)

 Cena promocyjna: 2490 PLN i 80 USD

Uczestnicy pielgrzymki do Ziemi Świętej przywiozą do naszego kościoła relikwie skały Grobu Pańskiego, przekazane przez franciszkańską kustodię Ziemi Świętej.

 Szczegółowe informacje i zapisy u o. proboszcza, tel. 62 7677310.

 

Zapraszamy też do udziału w pielgrzymkach do:

Fatimy i Santiago de Compostela 16-23.03.2015 (8 dni, samolot)

cena: 3390 zł i 90 Euro

 Rzymu 16-20.03.2015 (5 dni, samolot)

cena: 2190 zł i 90 Euro

23 Listopada wspominamy

23 Listopada wspominamy:
W Rzymie św. Klemensa I, papieża. Był jednym z pier­wszych następców św. Piotra, prawdopodobnie trzecim po Linie i Anaklecie. Napisał list do zwaśnionych chrześcijan Koryntu, a więc stał się pierwszym z nieanonimowych pisarzy kościelnych. Nie wiemy natomiast, czy jego to św. Paweł wymienia w liście do Filipian. Jeszcze bardziej wątpliwe są szczegóły czerpane z apo­kryficznych pism, nazywanych Klementynami. Wolno natomiast przypuszczać, że zmarł na wygnaniu, stając się męczennikiem w szerszym tego słowa znaczeniu. Ale nie stało się to zapewne na Chersonezie. Późniejsze ożywienie kultu, które zawdzięczamy świę­tym Cyrylowi i Metodemu, pochodzi może z pomieszania papieża z jakimś męczennikiem lokalnym.

W Bobbio, w północnych Włoszech, św. Kolumbana, opa­ta. Pochodził z Irlandii, a kształcił się w tamtejszych klasztorach w Cluain-Inis oraz w Bangor. Około r. 590 z dwunastoma towa­rzyszami ruszył na kontynent. Pozyskawszy względy na dworze burgundzkim, założył opactwa w Annegray i w Fontaines-les-Lu-xeuils. Naraziwszy się królewskiej konkubinie, Brunhildzie, zo­stał potem wydalony. Udał się wtedy do króla Neustrii, a nastę­pnie poprzez Koblencję ruszył w górę Renu. Przez jakiś czas prze­bywał w okolicach jeziora Bodeńskiego. Zostawiwszy tam swojego towarzysza Gawła, przekroczył potem Alpy. W dolinie wciśniętej w Apeniny Liguryjskie znalazł ostatnią przystań w swych wędrów­kach dla Chrystusa. Zmarł w r. 615, pozostawiając po sobie glo­rię wielkiego fundatora, ojca wielu mnichów, a także sporo pism: listy, mowy i surowe reguły mnisze.

W Alba, w północnych Włoszech, bł. Małgorzaty Sabau­dzkiej. Córka księcia Amadeusza, poślubiona została markizowi Montferraty. Gdy w r. 1418 owdowiała, przywdziała habit domi-nikanek. Zniosła wówczas wiele upokorzeń. Zmarła w r. 1464.

22 Listopada wspominamy

22 Listopada wspominamy:
W Rzymie św. Cecylii, męczennicy. Okazała zapewne hojność wobec Kościoła i dlatego zasłużyła sobie na szczególną oznakę wdzięczności: pochowano ją w pobliżu grobów papieży. Z czasem uczyniono z niej bohaterkę pięknych legend i otoczono czcią szczególną. Jej imię weszło do modlitwy eucharystycznej, a u schyłku średniowiecza mianowano patronką muzyki i śpiewu kościelnego. W tej ostatniej sprawie pewną rolę odegrała antyfona liturgiczna, w której mowa była, że w czasie gdy muzycy go­towali instrumenty, ona w swym sercu wyśpiewywała samemu Bogu. Przy zmianie interpunkcji i akcentu wywnioskowano, że święta grywała na organach. Stąd właśnie wywodzi się cała boga­ta tradycja kultowa i ikonografia.

W Mediolanie św. Benigna, biskupa. Dawne katalogi bi­skupów tej starożytnej stolicy umiejscowią ją go pomiędzy św. Geroncjuszem a św. Senatorem. Utrzymują też, że kościołem me­diolańskim rządził przez lat osiem. Epigramat, który mu poświęcił Ennodiusz, nie jest niestety jasny. Uczestniczył może w synodzie rzymskim z r. 465, a zmarł około r. 470. Pochowano go u św. Symplicjusza.

W Ona, w Hiszpanii, św. Tegridii, ksieni klasztoru Zba­wiciela. Niewiele o niej wiemy, ale źródła podają okruchy wia­domości, które harmonizują z wczesnymi oznakami kultu. Zmarła wkrótce po r. 1023. Po jej śmierci opactwo podupadło, ale w r. 1033 poddało się dyscyplinie szerzonej z Cluny. Na reformie zy­skał zapewne także kult naszej świętej.

znicz

Listopad

Listopadowa zaduma
„Ojej co mi się stało, i was to nie minie ja już jestem w domu a wy jeszcze w gościnie.”

Jesienne, listopadowe dni nakłaniają nas do refleksji, to czas, w którym częściej niż zwykle odwiedzamy cmentarze, pochylamy się nad grobami zmarłych modląc się w ich intencji. Zapalamy świeczki, składamy kwiaty będące symbolem pamięci. Są to dni, które wykorzystujemy do duchowego kontaktu z innymi. Nie kwiat, czy wieniec, które są ważne, ale usposobienie duchowe pomagają nam dobrze przeżyć te dni.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.07