Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

31 stycznia wspominamy:

31 stycznia wspominamy:
W Turynie św. Jana Bosco. Wyświęcony na kapłana, za­raz zajął się młodocianymi robotnikami i rzemieślnikami i zaczął zakładać dla nich tzw. oratoria. Dla ich prowadzenia w r. 1856 utworzył towarzystwo, dla którego za patrona obrał Św. Francisz­ka Salezego. Przy współudziale ks. Dominika Pestarino przyłożył się też do powstania gałęzi żeńskiej pod patronatem Maryi Wspo-możycielki. Dzięki zaletom inicjatora dzieła te jeszcze za jego życia rozrosły się imponująco. Nie bez znaczenia była też przyjaźń, któ­ra łączyła go z Piusem IX. Mimo to nie zabrakło przeciwności. Jan zmarł w r. 1888. Kanonizował go w r. 1934 Pius XI. Proces bea­tyfikacyjny jego matki Małgorzaty jest w toku.

W Rzymie św. Marceli, wdowy. Gdy była jeszcze dziew­częciem, poznała Św. Atanazego, który wówczas spędzał w Rzymie czas swego wygnania z Aleksandrii. Zapewne już wtedy fascyno­wały ją ascetyczne ideały mnichów egipskich. Mimo to na życze­nie zamożnej rodziny wyszła za mąż. Gdy jednak po siedmiu mie­siącach owdowiała, w domu na Aventynie stworzyła z przyjaciół­kami asceterium i oddawała się bogomyślności oraz uczynkom mi­łosierdzia. Żywy kontakt utrzymywała ze Św. Hieronimem, który też potem ułożył na jej cześć prawdziwy panegiryk. Wiele wycier­piała w czasie najazdu Alaryka. Wkrótce potem zmarła, ale do­kładnej daty nie znamy.

Również w Rzymie bł. Ludwiki Albertoni. W 33 roku ży­cia owdowiała i przywdziała habit franciszkańskiej tercjanki. Wie­le zdziałała na rzecz biednych. Zmarła w r. 1533.

Ofiarowanie Pańskie
Ofiarowanie Pańskie 2 lutego
Matki Bożej Gromnicznej

Czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu w Kościele obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego, dawniej zwane świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Gromnicznej. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Według Prawa Mojżeszowego każda kobieta przez czterdzieści dni po urodzeniu chłopca, a przez osiemdziesiąt dni po urodzeniu dziewczynki pozostawała nieczysta. Nie wolno jej było dotykać niczego świętego ani wchodzić do świątyni. Po upływie tego czasu matka musiała przynieść do świątyni jednorocznego baranka. "Jeśli zaś ona jest zbyt uboga, aby przynieść baranka, to przyniesie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie, jednego na ofiarę całopalną i jednego na ofiarę przebłagalną za nią i będzie oczyszczona" (Kpł 12,8).

30 stycznia wspominamy:

30 stycznia wspominamy:
W Maubeuge, we Francji, św. Aldegundy. Podobno po­chodziła z rodziny spokrewnionej z Dagobertem I. Wcześnie przy­jęła welon dziewic, a potem przewodniczyła społeczności, która zebrała się u jej boku. Udarowana nadzwyczajnymi łaskami, Alde-gunda odeszła do Pana w r. 684.

Na Cyprze św. Teofila, mężnego dowódcy floty Kybyra-jotów. Piraci uprowadzili go, a następnie wydali w ręce kalifa Haruna-el-Raszyda. Zginął z rąk rozfanatyzowanego tłumu, świę­tującego zakończenie ramadanu. Stało się to w r. 792.

W Viterbo św. Hiacynty Marescotti. Wywodziła się z rzymskiej rodziny książąt Orsinich. W dziewiętnastym roku życia wstąpiła do klarysek. Mimo kontemplacyjnego charakteru klasz­toru, w którym żyła, rozwijała szeroką działalność charytatywną i obejmowała nią wszelką nędzę, wśród niej także więźniów. Mia­sto zawdzięcza jej ponadto wprowadzenie czterdziestogodzinnego nabożeństwa. Zmarła w r. 1640.

Okres Zwykły

Okres Zwykły w ciągu roku

Niedziela Chrztu Pańskiego kończy w Kościele Okres Bożego Narodzenia, choć w tradycji polskiej trwa on do 2 lutego- święto Matki Bożej Gromnicznej. W czasie Okresu Zwykłego obchodzi się misterium Chrystusa w jego pełni, zwłaszcza w niedziele.

Okres Zwykły składa się z dwóch części:
1. pierwsza rozpoczyna się w poniedziałek po święcie Chrztu Pańskiego i trwa do wtorku przed Środą Popielcową (obejmuje około 4-6 tygodni),
2. powtórnie Okres Zwykły zaczyna się w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego i kończy przed I Nieszporami I Niedzieli Adwentu.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05