Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

Listopadowa zaduma
„Ojej co mi się stało, i was to nie minie ja już jestem w domu a wy jeszcze w gościnie.”

Jesienne, listopadowe dni nakłaniają nas do refleksji, to czas, w którym częściej niż zwykle odwiedzamy cmentarze, pochylamy się nad grobami zmarłych modląc się w ich intencji. Zapalamy świeczki, składamy kwiaty będące symbolem pamięci. Są to dni, które wykorzystujemy do duchowego kontaktu z innymi. Nie kwiat, czy wieniec, które są ważne, ale usposobienie duchowe pomagają nam dobrze przeżyć te dni.

25 października wspominamy

25 października wspominamy:

 W Rzymie męczenników Chryzanta i Darii. Chryzant był zapewne przybyszem. Nawróciwszy się, przywiódł on do wiary Darię i innych mieszkańców miasta. Prześladowanie ogar­nęło ich za panowania Walensa. Na śmierć skazani zostali oficjal­nie za to, że zbierali się na cmentarzach. Wyrok wykonano w sposób szczególnie okrutny: wrzucono ich do dołu powstałego po nieużywanym akwedukcie i żywcem zakopano.

 W Brescji, we Włoszech, św. Gaudentego, biskupa. Przyjaźnił się ze św. Ambrożym, a w obronie Jana Chryzostoma jeździł do Konstantynopola. Pozostawił po sobie nieco pism, zwła­szcza homilie. Zmarł około ». 410. Był zapewne czczony w swej diecezji, ale do kalendarzy bardziej powszechnych wpisano go dopiero w w. XIII.

 W Ivrei, w północnych Włoszech, bł. Tadeusza Machar, biskupa. W r. 1482 mianowano go pasterzem irlandzkiej diecezji w Cork. Potem powierzono mu także biskupstwo w Cashel. W je­dnym i drugim natrafił na sprzeciwy i opozycję. Postanowił wów­czas wybrać się jako pielgrzym do Rzymu. Wędrował nie rozpoz­nany i dopiero gdy zmarł w schronisku z wycieńczenia, dowie­dziano się, że pielgrzymem jest biskup. Lud, poruszony jego his­torią, otoczył go natychmiast czcią. Zaaprobował ją w r. 1895 Leon Xlii.

24 października wspominamy

24 października wspominamy:

W Vieh, w Hiszpanii, św. Antoniego Marii Claret. Zrazu był skromnym tkaczem, ale doskonaląc się w rzemiośle, uczył się łaciny i francuskiego. Wstąpił następnie do seminarium i w r. 1835 został kapłanem. W cztery lata później wstąpił w Rzymie do je­zuitów, ale na skutek choroby nowicjat opuścił. Duszpasterzował potem w Hiszpanii, a także głosił nauki rekolekcyjne i był misjo­narzem ludowym. Kontynuacją tej pracy była intensywna dzia­łalność wydawnicza. Potem działał na Wyspach Kanaryjskich. Wróciwszy, przyłożył się do nowego dzieła: zgromadzenia misjonarzy synów Niepokalanego Serca Marii; później zwać ich będą krótko klaretynami. Na żądanie Izabeli H mianowano go arcy­biskupem na Kubie. Założył tam 53 nowe parafie, wygłosił 11 tys. kazań, zalegalizował 30 tys. małżeństw i wybierzmował 300 tys. wiernych. Nie brakło mu wszakże wrogów i w r. 1856 został po­ważnie zraniony przez mężczyznę, którego konkubinę nawrócił.

W rok później powrócił do Hiszpanii i objął urząd spowiednika królowej. Kontynuował także działalność kaznodziejską i wyda­wniczą. W r. 1868 poszedł z rodziną królewską na wygnanie. Przybywszy do Rzymu, gorliwie bronił nieomylności papieskiej. Zmarł u cystersów w Fontfroide, w Pirenejach francuskich, w r. 1870. Kanonizował go w r. 1950 Pius XH.

W Indochinach bł. Józefa Le-Dang-Ti, męczennika. Był oficerem w armii księcia Tu-Duk. Zginął za wiarę w r. 1860.

W Como, we Włoszech, bł. Alojzego Guanella, założy­ciela zgromadzeń sług miłości i córek Marii od Opatrzności. Zaj­mował się wytrwale najbardziej wydziedziczonymi. Zmarł w r. 1915. Beatyfikował go w r. 1964 Paweł VI.

Różaniec

‘’Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen’’

Październik jest wyjątkowym miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Różaniec jest modlitwą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Maryi, w której rozważa się jej cnoty i obecność podczas misji Jezusa nawiązując do ważnych wydarzeń zaczerpniętych z Ewangelii. Różaniec może odmienić nasze życie zawsze wtedy, kiedy jesteśmy w potrzebie. Dzięki tej modlitwie możemy stawać się lepszymi, odważnie i radośnie iść przez życie i bardziej zbliżać się do Boga przez Jego Matkę. Zobaczmy zatem co jest treścią Różańca:

- część I dotyczy dogmatu wcielenia- Syn Boży stał się człowiekiem,

- część II to dogmat odkupienia- Syn Boży umarł za nasze grzechy na Krzyżu i w ten sposób uwolnił nas od kary za grzech,

- część III to dogmat o zbawieniu- przez swoją Mękę śmierć i zmartwychwstanie Jezus dał nam udział w życiu wiecznym,

- część IV, dodana przez Ojca Św. Jana Pawła II, to tzw. tajemnice światła, opowiadające o najważniejszych wydarzeniach z życia publicznego Jezusa Chrystusa.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05